Кіста зуба: лікування та видалення

 

kista-2

kista-3

Кіста – це захворювання, при якому в організмі людини утворюється область з щільними стінками, всередині якої найчастіше знаходяться загиблі клітини або бактерії. Стінка кісти складається з тонкого шару клітин, які виробляють рідину і роздмухують кісту зсередини. Імунна система, намагаючись захистити організм, створює навколо постраждалих клітин своєрідний бар’єр. Якщо кіста не буде виявлена вчасно – почне розвиватися запалення, а також утвориться гній.

У більшості випадків кіста розташовується біля кореня зуба. Причиною її виникнення може бути потрапляння шкідливих мікроорганізмів або травмування. Також виникненню кісти сприяє хронічний нежить або гайморит.

Різновиди кіст зубів

Кісти бувають різних видів в залежності від місця локалізації та причини виникнення. Лікарі направляють пацієнтів на рентген, так як за знімком можна точно визначити розмір кісти і її тип.

Кісти відрізняються за причинами виникнення:

 1. Кератокіста (первинна кіста) утворюється в організмі через залишки  тканини при порушенні розвитку зуба на етапі формування організму.
 2.  Кіста прорізування з’являється у дітей в період зміни зубів.
 3. Резидуальна кіста з’являється всередині кістки через ускладненого видалення зуба.
 4. Радікулярна (одонтогенна) – найпоширеніша з усіх видів. Вона з’являється через складні патологічних процесів, і в більшості випадків через несвоєчасне звернення до лікаря.

Як розпізнати кісту зуба?

shutterstock_143851411daaa

593562

Єдиний спосіб виявити кісту – це зробити рентгенівський знімок. Чи не кожен стоматолог здатний виявити її без спеціального обладнання. Однак, існують симптоми, за якими можна здогадатися про наявність кісти в ротовій порожнині.

Симптоми появи кісти зуба в ротовій порожнині залежатиме від того, на якій стадії знаходиться запальний процес. Під час хронічної стадії у людини може з’явитися неприємне відчуття в зубі під час прийому твердої їжі, можливе незначне зміщення зуба або його потемніння. Коли організм не може боротися із запаленням, кіста збільшується, і хронічний процес загострюється.

Під час гнійного запалення утворюється свищ, інфекція поширюється, можлива поява сильного набряку, посилюються больові відчуття. В результаті цього процесу у хворого з’являється нездужання, головний біль, підвищення температури, а також збільшення лімфатичних вузлів.

Як лікується кіста зуба?

Залежно від місця виникнення і причини появи кісти, лікування може бути як терапевтичним (консервативним), так і хірургічним. Під хірургічним лікуванням мається на увазі видалення кісти зуба. Якщо кореневі канали не були запломбовані, або їх не потрібно пломбувати, тоді можна обійтися і без оперативного видалення. Також в цей спосіб розумно лікувати пацієнта, якщо розмір кісти менше 1-го см в діаметрі.

Хірургічне лікування лікарі застосовують у випадках, коли:

 • На зубі є коронка
 • Розмір кісти більше 1 см в діаметрі
 • Часті болі і припухання

sovremennye-sposoby-lecheniya-kisty-zuba

ac4c66df90aca8e045d907548c8e0ddb


У сучасній медицині існує 3 способи хірургічного видалення кісти:

1. Цистектомія – один з найскладніших способів лікування. Під час маніпуляцій лікар видаляє кісту повністю, разом з оболонкою і пошкодженою ділянкою кореня зуба. Після процедури лікар зашиває рану, призначає курс антибіотиків і полоскання ротової порожнини розчинами.

Даний спосіб видалення кісти показаний в таких випадках:

 • Кіста утворилася через вади розвитку епітелію
 • У зоні утворення кісти відсутні зуби, а сама вона великого розміру
 • Вона утворилася в межах 2-х зубів
 • Якщо кіста утворилася на верхній щелепі і не є запаленою

2. Гемісекція. Цей спосіб відрізняється простотою виконання, однак вона менш щадна, так як в ході операції доктор видаляє її разом з коренем і частиною зуба над ним.

Також очищається уражена поверхня емалі, а зуб покривається коронкою, щоб приховати ефект.
3. Цистотомія. Ця операція не складна, проте, відрізняється більш тривалим післяопераційним періодом. Під час проведення операції лікар видаляє лише передню стінку. Даний тип операції показаний у випадках, якщо:

 • Кіста великого розміру, і в її проекції знаходяться від 3-х здорових зубів.
 • Кіста знаходиться на верхній щелепі
 • Зруйнована піднебінна пластинка і кісткове дно порожнини носу
 • Кіста знаходиться на нижній щелепі, а підстава щелепи сильно стоншена.

Терапевтичне лікування кісти відрізняється своєю тривалістю, і складається з безлічі етапів:

 1. Лікар працює з кореневими каналами зуба. Якщо вони не були раніше запломбовані, тоді на цьому етапі з зуба видаляється пульпа і проводиться обробка кореневих каналів. У разі, якщо канали були запломбовані, доктор проводить процедуру розпломбування.
 2. Через вміст гною в кісті, необхідно неодноразово промивати кореневий канал антисептиками
 3. За допомогою спеціальних стоматологічних інструментів лікар виводить ліки за верхівку кореня
 4. Лікар пломбує канали тимчасовою пастою, яка має антисептичну дію.
 5. Повторення пунктів 3 і 4
 6. Пацієнта направляють робити рентгенівський знімок, щоб переконатися в ефективності проведення процедур. Якщо ефектівность підтверджена, лікар приступає до продовження лікування.
 7. Якщо протягом декількох місяців кіста помітно зменшилась, лікар пломбує кореневі канали остаточно
 8. Постановка пломби на коронку зуба.

 

Видалення кісти зуба лазером

Останнім часом стоматологи все частіше застосовують видалення кісти зуба лазером. Це сучасний спосіб позбавлення пацієнта від новоутворення. Цей метод вважається найбільш ефективним, а також має ряд переваг, серед яких:

 1. Безболісність процедури. Лазер не зачіпає нервові закінчення, тому можна обійтися без знеболення. Однак, якщо процедура вимагає видалення нервів, лікар підбирає необхідний анестетик.
 2. Повна дезинфекція ураженої області. При видаленні кісти лазером не потрібно використовувати додаткові антисептичні засоби, так як лазер сам виконує цю функцію.
 3. Швидке загоєння ранки. Лазер надає біостимулюючу дію, тому клітини швидше генеруються. Найчастіше, кореневий канал можна закривати пломбою відразу ж після видалення кісти.
 4. Відсутність ускладнень
 5. Немає кровотечі

lazer

lechenie-kisty-zuba

Як проходить процедура видалення кісти зуба лазером

В першу чергу, лікар розпломбовує зуб, розкриває і розширює канали. Далі в ці канали вводиться лазер, і за допомогою наведення лазерного променя на кісту все мікроби знищуються, а кіста нібито зникає. Величезним плюсом використання лазера для видалення кісти є те, що після неї рідко бувають ускладнення – тканини загоюються швидко, і це перешкоджає поширенню хвороботворних бактерій.

На видалення кісти зуба лазером ціна буде трохи вище, ніж на звичайне хірургічне втручання. Але це того варто хоча б тому, що, як показує наша практика, пацієнти набагато спокійніше ставляться до лазерної процедури. Головне пам’ятати, що кіста зуба лікування вимагає негайно. Це не та проблема, яку можна ігнорувати.

laser_stomatology

lechenie-gajmorita-lazerom

Якщо кіста після проведених маніпуляцій продовжує зростати, лікар проводить апікальную хірургію. Суть цієї процедури полягає в тому, що лікар прибирає вміст кісти або гранульоми, а також інфікований кінчик кореня зуба, який прикріплений до порожнини. Далі йде пломбування зуба зсередини і ушивання розрізу. У разі, якщо в майбутньому у пацієнта на тому ж місці знову утворюється кіста, лікар видаляє зуб і ставить імплантат.

Багатьох пацієнтів цікавить питання, до яких ускладнень може призвести кіста зуба. По-перше, якщо кіста не було вилучена вчасно, у людини може з’явитися набряк,  буде боляче жувати і кусати. Далі піде абсцес, періостит, а також флегмона – гнійне запалення, яке небезпечно для життя. І навіть якщо кіста не заподіює вам сильних занепокоєнь, все одно необхідно регулярно проходити стоматологічний огляд. Краще не відкладайте, а скоріше записуйтеся на консультацію. На видалення кісти зуба ціна в нашій клініці одна з найдоступніших.

(4 голосов, оценка: 5.00 из 5)
Loading...